Kolagen a jeho užitek pro Vaše tělo.

Kolagen a jeho užitek pro Vaše tělo.

Kolagen je pro naše tělo důležitý víc než si myslíme a v článku si vysvětlíme proč.
Blog-Kolagen

Co je to kolagen?

Kolagen je skleroprotein neboli extracelulární, ve vodě nerozpustná bílkovina, která je v lidském těle nepostradatelná především pro svůj vliv na celkovou fyzickou zdatnost, sílu kostí, kvalitu vlasů, nehtů i pokožky. Je to nejrozšířenější živočišná bílkovina, která je nenahraditelnou součástí všech pojivových tkání. Kolagen je základním stavebním prvkem pokožky, ale je potřebný i pro správné fungování pohybového ústrojí. Jestliže má tělo dostatek kolagenu, celkově prospívá. To se projevuje na přirozeném vzhledu, pružnosti pokožky i celkové fyzické kondici.

Kde v těle kolagen najdeme?

Kolagen je nejčastěji využíván v doplňcích stravy především jako podpůrný prostředek při kloubních či pohybových obtížích. Existuje však několik typů kolagenu, které jsou zastoupeny v různých částech těla. Nejrozšířenější je v lidském těle kolagen typu I, který zastupuje 90 % kolagenu v organismu a je přítomen v zubech, šlachách, kostech a pokožce.

Kdy a proč kolagen v těle ubývá?

Přestože není možné změřit hladinu kolagenu v těle, můžeme zjistit, kdy jeho hladina klesá. S přibývajícím věkem se přirozená produkce kolagenu v těle postupně snižuje. Od 25. roku klesá produkce kolagenu v těle až o 1 - 1,5 % každý rok. Už kolem 30. roku se tak mohou projevit první známky jeho nedostatku v podobě vrásek, povadlé pleti a zhoršené kvality vlasů i nehtů. Po 45. roce se pak nový kolagen v těle netvoří téměř vůbec.
Blog-Kolagen

Projevy nedostatku kolagenu?

  • Vrásky, povadlá a dehydratovaná kůže
  • Ochablé svalstvo a slabší fyzická zdatnost
  • Větší náchylnost ke ztuhnutí svalstva pro větší námaze
  • Menší pružnost šlach a vazů, což zvyšuje riziko zranění
  • Bolesti kloubů, artróza
  • Gastrointestinální potíže zapříčiněné ztenčenou
  • výstelkou v zažívacím traktu

 


 

Vlasy a nehty 
 
Lesklé, husté, pevné. Zkrátka na první pohled krásné a zdravé vlasy jsou snem snad každého z nás. Aby takové skutečně byly, je potřeba jim dodat správnou výživu a látky, které jejich prospívání podpoří. Vlasy jsou tvořeny kreatinem, který vzniká za pomoci aminokyselin, jejichž zdrojem je i kolagen. Na kvalitě vlasů se podepisuje nejen zdravotní stav či strava, ale rovněž také stres, hormonální nerovnováha a v neposlední řadě i deficit kolagenu. Správnou výživu je potřeba dopřát především vlasům, které jsou často namáhané barvením, foukáním nebo žehlením. Kolagen dokáže výrazně zlepšit kondici vlasů, a dokonce se projeví i na hustotě řas. Vlasy, které netrpí nedostatkem kolagenu, jsou pevnější, hustší, nelámou se a lépe drží svůj tvar.
Abyste skutečně dosáhli mladistvému vzhledu pleti, je třeba užívat kolagen upravený tak, aby jej vaše tělo bylo schopno vstřebat a efektivně zužitkovat.
 

 

Stejně jako u vlasů i u nehtů stojí za jejich kvalitou kolagen. Lámavé a třepivé nehty, kterými věčně zatrháváte za oblečení a které se odlupují, nejsou rozhodně ničím příjemným. Pokud není příčinou nekvalitních nehtů nemoc nebo nedostatek minerálních látek, je to s velkou pravděpodobností následek nedostatku kolagenu.  

 


 

Pokožka

 

>Vypnutá pokožka bez hlubokých vrásek je projevem mládí a vitality. Ve chvíli, kdy se začínají objevovat první vrásky, kůže povoluje a zhoršuje se její kvalita, je to známka toho, že v našem těle dochází k úbytku kolagenu. V pokožce se vyskytuje kolagen typu I, který je zodpovědný za její pružnost, elasticitu a kvalitu. Dostatek kolagenu dokáže výrazně oddálit první projevy stárnutí a zpomalit vznik vrásek.  
Blog-Kolagen

krásnou ženu dělá její krásná pleť

Pít kolagen pouze nestačí! Pokud chcete vidět opravdové výsledky, musíte začít pečovat o svou pleť kompletně. Že nevíte jak Vše Vám poradíme.

Kdy je správný čas sáhnout po prvním produktu proti vráskám?

Je obecně známo, že nikdy nejste příliš mladí na péči proti vráskám. Lidská kůže začíná stárnout velmi brzy, a to obvykle kolem 20 roku života. Kolem 25 let věku se zpomaluje tvorba kolagenu a pokožka pozvolna ztrácí svou pružnost. Přestože bude trvat dlouho, než se objeví nové vrásky, tento proces se zvyšujícím věkem stále pokračuje. Velký vliv na stav a rychlost stárnutí kůže mají také volné radikály i poškození způsobené UV zářením. Pouhým okem si těchto změn nemusíte všimnout, a proto je důležité přijímat preventivní opatření už v raném věku. Sáhněte po našich krémech ANEW s protinolem pro svou věkovou kategorii doplněnou vyplňujcími ampulkami s protinolemliftingovými ampulemi či sérem s retinolem. Ptáte se co je to ten PROTINOL? Protinol je nová exkluzivní technologie, která na pleť působí zcela jedinečným způsobem: pomáhá podporovat tvorbu dvou typů kolagenu, a tím posiluje strukturu pleti.

Blog-Kolagen
Anew Reversalist 35+
Blog-Kolagen
Anew Ultimate 45+
Blog-Kolagen
Anew Platinum 55+
Blog-Kolagen
Anew Plumping Shots
Blog-Kolagen
Anew Liftingové ampulky
Blog-Kolagen
Anew Anti-Wrinkle serum

 


 

Kosti a klouby
Blog-Kolagen

Joint Care Collagen

Úbytek kolagenu v těle může být i bolestivý. To se projeví především v souvislosti s pohybovým aparátem. Nedostatek kolagenu snižuje adhezivní bariéru chrupavek, vazů, šlach a kloubního pouzdra, což vede k jejich rychlejšímu opotřebení. To je zpravidla příčinou bolestí při pohybu a různých fyzických činnostech. Právě bolest a fyzická omezení je ve většině případů důvod, proč lidé začnou tělu kolagen dodávat v podobě doplňků stravy. Vhodnější a zodpovědnější je však myslet na zajištění dostatku kolagenu pohybovému aparátu už ve chvíli, kdy v těle začíná postupně klesat jeho přirozená tvorba, což je přibližně mezi 40. a 50. rokem. Především pak aktivní lidé a sportovci by měli na kloubní výživu dbát o něco dříve. Myslete na své klouby dřívě, než je začnete cítit. Dopřejte jim tu správnou výživu kolagenem Joint Care.

 


 

Strava jako výborný zdroj kolagenu.

Kromě přibývajícího věku stojí za nedostatkem kolagenu i špatná strava. Kolagen vzniká tak, že tělo kombinuje aminokyseliny získané z potravin bohatých na bílkoviny. Mezi ně patří například kuřecí, rybí i hovězí maso, luštěniny, mléčné výrobky a vejce. Pro přirozenou tvorbu kolagenu je ale také zapotřebí vitamínu C, mědi, zinku a minerálů. Tyto důležité složky můžete tělu dopřát v podobě zeleniny, citrusových plodů a ořechů.

Nejlepší pokrm na podporu tvorby kolagenu je vývar z kostí. Oproti většině jiných potravin, které pomáhají tělu syntetizovat kolagen, je vývar z kostí jedním ze vzácných pokrmů, který obsahuje přírodní formu kolagenu, kterou je tělo schopno okamžitě použít. Pomalým a dlouhým vařením kostí, v níž je vysoký podíl kolagenu typu I, II a III, tak získáte nejen chutný vývar, ale také unikátní zdroj kolagenu pro své tělo. Na podporu kondice pokožky celého těla je vhodný zejména hovězí vývar, který je bohatý na kolagen typu I. Pro podporu kloubů a pohybového ústrojí je díky obsahu kolagenu typu II vhodnější kuřecí nebo krůtí vývar.
Mezi další potraviny, které podporují přirozenou tvorbu kolagenu v těle, lze zařadit citrusy. Vysoký obsah vitamínu C je totiž potřebný k vázání aminokyselin. Nejenže vitamín C představuje pro tělo podpůrné látky nezbytné k tvorbě kolagenu, ale také chrání před toxiny, podporuje regeneraci a opravu buněk.

Slepičí vejce se řadí rovněž mezi vzácné potraviny, které skutečně obsahují kolagen, a to jak v žloutku, tak v membráně skořápek. Kromě toho vejce obsahují také síru, stopový minerál důležitý k produkci kolagenu. 


zdroje
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kolagen
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6835901/
The Best Way You Can Get More Collagen
https://www.ruzova10.cz/blog/kdy-sahnout-po-prvnim-kremu-proti-vraskam/ 
| foto: fotobanka Avon | Freepik.com